Změna přichází zevnitř, kdykoli se dá začít…

Zhubnu, začnu cvičit, udělám si pořádek ve věcech, přestanu kouřit…. Snad už si tato předsevzetí moc lidí nedává, a pokud ano, tak přece můžeme se změnou začít kdykoli. Nepotřebujeme k tomu Nový rok. Změny totiž přicházejí zevnitř, nikoli z vnějších pohnutek.

Ono omílané změním stravu a zhubnu je téma na pokračování, víme, že to není úkol na týden. Začít se dá malými krůčky, kdy změníme jednotlivé stravovací a hlavně nakupovací návyky.

K tomu však potřebujeme mít dobrý důvod a motivaci, která většinou vyprchá dříve, než dosáhneme kýženého výsledku. Což je právě ten hlavní problém, koncentrace na výsledek. Nás totiž musí bavit už ta cesta.

Začínáme-li něco měnit opakovaně a opakovaně se nám to nedaří, musíme na to jít jiným způsobem. Chceme-li jiný výsledek, než dosud, nemůžeme jít po staré cestě. Je to, jako byste chtěli dojít na nejvyšší horu světa, jenže byste nevěděli, kde taková hora je, ani jak se jmenuje a stále byste šlapali na Říp.

Potřebujete vědět nejen co je váš cíl, ale musíte se těšit na průběh celého procesu.

U zdravého stravování je změnou cesty něčí pomoc. Vhled jiné osoby do našeho zajetého stylu je prostě nutný. Často je to o chybějící motivaci a pochopení všech souvislostí, které nás brzdí. Samostatná změna nejen stravovacích návyků je obtížná a neobejde se bez komplexního přístupu. Co je však zdravě komplexní? O tom se dá také dlouze polemizovat.

V poslední době se setkávám s lidmi, kteří již absolvovali všechna možná odborná vyšetření. Vědí kde přesně mají nežádoucí tuk, znají své krevní testy, krevní tlak, kožní řasu, tukovou řasu a já nevím co ještě. Stálo je to spoustu peněz, aby se dozvěděli, že jsou obézní, nebo že mají naopak podváhu.  Absolvovali mnoho zaručených metod, ale neuvědomili si, že žádné vyšetření k vlastní změně nevede.

Opravdu potřebujeme vědět, zda máme víc tuku na pravé noze nebo na levé?

Nestačilo by jen změřit cm, napsat si aktuální jídelníček, lidsky to probrat a začít měnit své stravovací návyky? Jednoduše a opravdově, krok za krokem?

Věřte, že jediné co potřebujete je důvěra a podpora toho, kdo vás celým procesem provází. Žádná celebrita, žádný vyhlášený odborník na výživu vám doma vařit nebude, svačiny vám také nebude chystat. Je to celé o vás. O nás. Horolezec si také nevezme na výpravu parťáka, který mu nesedí, i když má předchozí super výsledky ze všech velehor, tak vnitřní důvěra, pocit sounáležitosti a zdravý rozum je nade vše.

Pomoc potřebuje každý a každý hledá pro téma, se kterým si neví rady někoho, kdo pomůže. Nebojte se říci si o pomoc a objednejte se na konzultaci, ať se zase nevracíte zklamaní do svých starých zajetých kolejí. Jste – li týmový hráč, třeba pomůže kurz Pestrá strava – Jak sestavit jídelníček

V každém případě, neseďte doma ale měňte to, co vás už delší dobu trápí.

Těším se na vás a zdravím Martina

 

 

 

2019-01-06T13:49:37+00:00 k zamyšlení, Výživa|