Pijte vodu, pijte horkou vodu

Pijte vodu, pije horkou vodu, pijte vodu a nepije…. (studenou)

Možná jste čekali jiný, známější dovětek z písničky Jarka Nohavici, ale část názvu jsem si jen vypůjčila. Tak snad to nevadí, neboť dál bude téma zcela odlišné, než ve známé písni.

Tak proč tedy horkou vodu?

Při své práci v nemocnici jsem se vždycky divila tomu, že vietnamské pacientky, pokud se zrovna necítily nejlépe, po nás chtěly horkou vodu. Říkaly, že nechtějí to špinavý – tím myslely čaj, ale čistý – to byla horká voda.  Nechápaly jsme je, ale díky jazykové bariéře bylo jednodušší jim vyhovět, než nutit náš „špinavý čaj“.

Uplynulo pár let a já horkou vodu piji také. Proč? Protože jsem přišla na to, že je to opravdu fajn tekutina a hned vám povím proč.

Horká voda prospívá našemu zdraví více, než voda studená. Převzato z moudra čínské medicíny má horká voda mnoho pozitivních účinků na naše tělo.

Dokáže prohřát náš organismus a na rozdíl od čajů či jiných nápojů s sebou nenese další účinky do těla, jaké očekáváme od bylinných čajů či kávy. Prostě jen hydratuje, nic víc. Pokud zapíjíme jídlo, nedojde ke zpomalení trávení tuků, ale naopak k harmonizaci. Zkuste na mastný talíř nalít studenou vodu a na druhý horkou, pochopíte sami.

Horká voda stimuluje ledviny a zažívací trakt. Tím, že ji náš organismus nemusí zahřívat, tak vlastně šetříme svou energii, která může být využita jiným způsobem. Tělo se tak lépe čistí, tedy i spaluje. Pokud redukujeme hmotnost, je dobré šetřit energii a díky horké vodě i svůj organismus.

Horká voda nás snadno prohřeje a nezatíží. Začít den hrnkem horké vody je prospěšné pro každého. Je však dobré zjistit si, jaký jste metabolický typ, neboť i tam nalezneme různé odlišnosti v prospěšnosti konzumace různých nápojů i teplé či studené vody.

Vše má svá pravidla. Pivo je možná nejlepší ze sedmého schodu a horká voda zase z hrnku, který jste schopni držet ve dlaních. To nastane okamžik, kdy má i báječnou chuť. Zkuste to. Nalijte vroucí do hrnku, postupně ji nechte chladnout a pomalu upíjejte. Jako když čekáte, než vám zchladne čaj. Najdete tak svůj ideální bod pro její konzumaci. Příliš horká se pít nedá a vlažná také není to ono.

Na pití horké vody je báječná jedna věc, nepotřebujete k tomu žádný odborný kurz. Jde to samo a bude vám fajn.

Přeji dobrou chuť s horkou vodou.

2018-04-17T10:03:35+00:00 Různé|