Co mohou mít společného muškáty s Pestrou stravou?

Vždycky jsem obdivovala krásné muškáty v oknech našich Rakouských sousedů.

Jak to jen oni dělají, říkala jsem si a sháněla zaručený návod jak na to.  Snažila jsem se řadu let, ale pořád výsledek nic moc.
Nepomohlo ani řádné zalévání, ani samozavlažovací truhlíky. A pomocníky typu umělých hnojiv jsem, jako milovník všeho přírodního, na svých květinách nikdy nedopustila, neboť přehnojená půda z muškátů nikam nezmizí a do kompostu se mi s takovou zeminou nechce.

Jak tedy na to, aby byly za oknem zdravé květiny a ne přehnojené manekýny, které vytvářejí pro přírodu další zátěž?

Věřte nebo ne, mé rozkvetlé okno letos zachránila opět Pestrá strava.

Ve starém čísle permakulturního časopisu byla rada jak šetřit vodou, zvláště v horkých dnech, kdy je jí všeobecně nedostatek. K zalévání zde vyžívali odpadní vodu z kuchyně, nekontaminovanou čistícími prostředky. Tedy vše, co by jinak zbytečně skončilo v odpadu, můžeme využít právě na zálivku kvetoucích rostlin a zahrady. Zvlášť cenná na živiny je voda luštěnin a obilovin. Tedy když proplachujeme rýži, jáhly, máčíme fazole, hrách nebo čočku, je dobré tuto vodu využít ke hnojení.

Jenže abychom měli této vody dostatek, je potřeba pravidelně tyto plodiny také vařit a jíst. Máme-li čočku pouze na Nový rok, asi s tím moc parády v truhlíkách nenaděláme. Jenže my můžeme tzv. zabít dvě mouchy jednou ranou a naučit se jíst opravdu Pestrou stravu a ještě z nás může být dobrý zahradník.

Nevím, jak to máte vy, ale u nás se luštěniny a celé obiloviny konzumují docela pravidelně, tak se touto, na živiny bohatou vodou, celé horké léto živily i naše kytičky. Občas v truhlíku přistála i voda z omyté zeleniny a světe div se, nejen že mám muškáty opravdu převislé, ale ještě mi tam vyrostlo rajče a paprika. Takže pokud bude podzim i nadále tak teplý, jako dnes, možná budou na vánočním stole i rajčata z vlastní produkce. 🙂

Jestli vás můj tip zaujal a také byste na svůj stůl chtěli dostat pravidelně právě luštěniny v různých úpravách, přihlaste se do praktického kurzu Jak sestavit jídelníček nebo si přečtěte E-book Luštěniny krok za krokem, kde najdete mnoho inspirace s  recepty a příští rok můžete pěstovat kytičky zaručeně ekologicky, ekonomicky a i v době sucha máte čím zalévat.

Těším se na Vás Martina

2020-05-19T15:00:07+00:00 k zamyšlení, Výživa|